Tallinnas, 25. märts 2021

 

 

DEPO: kahetsusväärselt soodustab valitsuse määrus ebatervet konkurentsi

 

 

 

DEPO koondab ühe katuse alla mitu erineva suunitlusega kauplust, kaasaarvatud ka toidupoe, mille sortiment on valiku poolest võrreldav keskmise suurusega Eesti toidukauplusega. Ettevõtte hinnangul on valitsuse praegused nõuded selle kohta, milline kauplus tohib või ei tohi töötada liiga üldised ja sisuliselt võivad viia suure hajutatusega toidupoe sulgemiseni.

 

DEPO müüb esmavajalikeks kaupadeks loetavaid toidu-, lemmiklooma- ja esmatarbekaupu, samamoodi nagu teevad seda kauplused Selver, Rimi, Prisma, Maxima, Coop ja teised. Ettevõte peab oluliseks rõhutada, et nimetatud kaupluste kaubavalikus on lisaks toiduainetele samuti ka riided, jalanõud, elektroonika, aia- ja remondikaubad, nõud, mänguasjad jpm, aga Eesti valitsus ei ole neil kauplustel keelanud müüa kogu laia sortimenti, mille müümine on keelatud teistele jaekaubandusettevõtetele. Selline olukord iseeneslikult kahjustab konkurentsi.

 

Toidu- ja esmatarbekaupade pakkumine on osa DEPO tavapärasest praktikast. Vastavad load nii Veterinaar- ja Toiduametilt kui ka MKM-ilt olid ettevõttel olemas juba 2020. suve lõpuks. Ehk mitu kuud enne esmaavamist oktoobris ja ligi pool aastat enne täna kehtivaid piiranguid.

 

“DEPO toidukaupade osakonna sortiment on valikult ja mahult võrreldav keskmise suurusega Eesti toidukauplusega, kogu osakonna pindala on üle 500m2,” ütleb DEPO turundusjuht, Rimants Jugans. “Kauba valik katab igapäevase vajaduse toiduainete järele, kui välja arvata värsked puu- ja juurviljad. Sama kehtib ka lemmikloomakaupade puhul. Hügieeni- ja esmatarbekaupade valik on sama nagu igas suuremas toiduketis Eestis.”

 

Ülejäänud kaupadele on ligipääs piiratud ja nende ostmiseks saab kasutada e-poodi, saades kauba kätte DEPO online tellimuste väljastamise kohas.

 

Ettevõte kasutas rangemaid meetmed juba enne piiranguid

Jugansi sõnul mõistab ettevõtte, et vastutab oma töötajate, klientide ja kogu ühiskonna tervise eest. Seetõttu jälgib DEPO ohutu töökeskkonna osakond aktiivselt värskemaid uuringuid viiruse leviku piiramise meetmete kohta.

 

“DEPO oli esimene kauplus, kes enne valitsuse nõuet tegi kohustuslikuks näomaski kandmise kogu külastuse vältel. Ilma maskideta külastajaid pole kauplusesse lubatud juba alates 17. veebruarist,” märkis Jugans. “Olime ka esimene pood Eestis, kes lubas kauplusesse siseneda ainult ostukäruga, kuna praktika on näidanud, et nii on inimeste vahel kahemeetrise vahe hoidmine lihtsam.”

 

“Tänaseks me teame, et viirus levib õhus lendlevate piiskade kaudu. Mida rohkem ruutmeetreid on ühe külastaja kohta, seda väiksem on ka nakatumisvõimalus. DEPO kaupluse lae kõrgus on läbi terve hoone 10 meetrit. Õhuvahetus meie toiduosakonnas on palju parem kui ükskõik millises teises Eesti toidu- või lemmikloomakaupade poes,” ütles Jugans.

 

Sulgemisel ei saa riigi toele loota

Lisaks sellele, et praegused piirangud annavad eelise DEPO konkurentidele, peab kauplus üksi toime tulema ka kohustustega oma töötajate ees. Kuna kauplus avati alles 2020. aasta oktoobris, siis vastavalt kehtivatele õigusaktidele ei saa ettevõtte riigilt mitte mingit toetust ja ühtlasi ei ole DEPO töötajatel võimalust saada ka töötasu hüvitist.